Antonianum - Szkoła

Szkoła Antonianum przy Parafii św. Antoniego w Jarocinie ma swój początek od 1997 r., kiedy to po śmierci przewielebnego o. Serafina Niedbały funkcję proboszcza objął o. Marek Janus. Był on pomysłodawcą tych bepłatnych korepetycji. Na apel skierowany do nauczycieli parafii odpowiedziało pięciu. Byli to:

 • dzis już śp. Tadeusz Sroka- nauczyciel o ogromnej wiedzy z matematyki, fizyki, języka niemieckiego i francuskiego (wielki przyjaciel młodzieży)
 • p. Bożena Kaaz- polonistka
 • p. Ryszard Pawlak- fizyk
 • p. Janina Stawska- matematyk
 • p. Krystyna Maćkowiak- matematyk

Ojciec proboszcz potrafił zachęcić kadrę dydaktyczną do podjęcia systematycznych zajęć popołudniowych, do wysiłku na rzecz bliźniego. Była to niełatwa praca, którą przyjęliśmy ochoczo, bo idea była piękna. Z roku na rok przybywało uczniów, ale i nauczycieli. Była to dla nas jeszcze większa zachęta by służyć najmłodszym i spłacić dług wdzięczności swoim wytrawnym nauczycielom, którzy na kółkach zainteresowań nie szczędzili dla nas czasu. Często do późnych godzin wieczornych rozwiązywaliśmy wspólnie niezliczone ilości skomplikowanych zadań matematycznych. Za to im dziś dziękujemy modlitwą i zapalonym zniczem, bo niektórzy spoczywają już na cmentarzu.

Przez 16 lat istnienia tej nietypowej szkoły nie prowadzono żadnej kroniki, czy ewidencji. Zawsze zabiegaliśmy o to, by najważniejszy i w centrum był uczeń, by nikt nie odszedł bez udzielonej mu pomocy. Nauczyciele również nie mieli spotkań- zebrań. Było to "tajne nauczanie"- jałmużna w ukryciu. Z upływem lat zainteresowały się tą dydaktyczną posługą media oraz władze miasta i powiatu. Szkołę rozreklamowali uczniowie i ich rodzice, którzy korzystali z korepetycji. Wówczas poproszono nas kilkakrotnie o udzielenie wywiadu do TV - Teleskop, do Telewizji kablowej w Ostrowie Wlkp, do tygodnika Opiekun i miejscowych gazet. Władze miasta zaczęły zapraszać naszych nauczycieli na akademie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Świadczy to o tym, że Szkoła Antonianum wpisała się wyraźnie w tradycję miasta Jarocina. Do grona pedagogicznego kolejno dołączali nowi nauczyciele. Był wśród nich niezapomniany kolega - matematyk śp. Czesław  Demski- wielki przyjaciel młodzieży, który prowadził świątobliwe życie i zawsze będzie dla nas wzorem do naśladowania.

Szkoła nasza chlubi się dobrym przygotowaniem młodzieży do matury z języka polskiego, które od lat prowadzi nasza ukochana p. prof. Laura Paluszkiewicz. Liczba uczestniczących maturzystów wynosiła średnio ok. 150 osób. Nasze salki katechetyczne były zbyt małe więc zajęcia odbywały się w dolnym kościele i prowadziła je nie tylko p. Laura, ale i Pan Jezus.

TAK MOŻNA SŁUŻYĆ TALENTEM I WIEDZĄ NA EMERYTURZE!!!

Z dniem 30 czerwca 2012 r. o. Marek Janus otrzymał zmianę parafii i była możliwość podziękowania mu za wielką troskę o uczniów i nauczycieli.

Opiekę duchową nad Szkołą przejął proboszcz naszej parafii o. Joel Kokott za co mu bardzo dziękujemy.

Jego cenne wskazówki i pamięć modlitewna przyczyniły się do jeszcze lepszego funkcjonowania naszej pomocy na rzecz młodych.

Obecnie zaangażowanych jest 20 nauczycieli z takich przedmiotów jak:

 • j. polski
 • j. niemiecki
 • j. rosyjski
 • j. angielski
 • matematyka
 • fizyka
 • chemia

Zajęcia odbywają się w salkach dolnego kościoła wg planu zajęć umieszczonego w gablotach i na stronie internetowej.

Nadal poszukujemy chętnych nauczycieli z matematyki do Szkół Ponadgimnazjalnych, gdyż często jest to indywidualna praca z uczniem. Z uwagi na to, że potrzebują pomocy osoby z różnych klas i szkół.

Św. Antoni patronie naszej szkoły prowadź nas!!!

Ważne informacje

Msze święte
 • W dni powszednie: 6.30, 8.00, 18.30
 • W święta zniesione: 6.30, 8.00, 10.00, 17.00, 18.30
 • W niedziele i święta: 7.00, 8.00, 9.00, 10.30, 12.00, 16.30, 18.30, (20.00 w porze letniej)

Ważne linki