Franciszkański Ruch Apostolski (FRA)

Franciszkański Ruch Apostolski (FRA) oraz Rycerze Świętego Franciszka

Co to jest?
Młodzież Franciszkańska (MF) jest braterską wspólnotą młodych, którzy czują się powołani przez Ducha Świętego do doświadczenia życia chrześcijańskiego w świetle orędzia św. Franciszka z Asyżu i św. Klary z Asyżu. Cele wspólnoty to: własne uświęcenie i apostolstwo. Rycerstwo Świętego Franciszka to podobna wspólnota, przeznaczona jednak dla młodszych osób, które później stają się fratersami :) FRA działa także przy innych parafiach franciszkańskich naszej prowincji: w Poznaniu, Pakości, Toruniu, Brodnicy, Olsztynie, Barczewie, Woźnikach, Wronkach ,Wejherowie i Helu. Dzięki temu możemy nawiązywać wiele nowych znajomości i przyjaźni.
Dla kogo?
Do wspólnoty FRA może należeć młodzież w wieku od 13- 25 lat (od gimnazjum). Do wspólnoty Rycerzy Świętego Franciszka mogą należeć dzieci w wieku od 9- 13 lat (szkoła podstawowa).
Czym się zajmujemy?
Jesteśmy wspólnotą. Spotykamy się co piątek po Mszy Świętej wieczornej. Jednak żeby nie było monotonii to co tydzień jest coś innego:
  • W pierwszy piątek miesiąca spotykamy się na rekreacji, a później udajemy się na Jerycho, na którym śpiewamy i służymy jako lektorzy.
  • W drugi i piąty (jeżeli jest) piątek miesiąca spotykamy się na spotkaniu formacyjnym, aby podyskutować na różne absorbujące nas temat dotyczące świętego Franciszka i nie tylko… każdemu spotkaniu towarzyszy też rekreacja.
  • W trzeci piątek miesiąca mamy własną adorację a później Mszę, tylko w naszym gronie.
  • W czwarty piątek miesiąca spotykamy się na kręgu biblijnym :)
Także w każdą niedzielę służymy na Mszy młodzieżowej o godz. 9.00. Przygotowujemy też różne pantomimy związane z ważnymi uroczystościami :)
Rekolekcje:
  • Trzy razy do roku spotykamy się na Dniach Braterstwa czyli spotkaniach FRA z całej prowincji, odbywają się one we wrześniu, w grudniu oraz w maju i trwają od 2 do 4 dni.
  • W ciągu wakacji odbywają się Alwernie I, II, III i IV stopnia czyli rekolekcje o świętym Franciszku, trwające 10 dni. Jest także specjalna Alwernia dla Rycerzy.
  • W czerwcu odbywają się 5 dniowe rekolekcje dla animatorów czyli Carceri.
Opiekun
Zawsze jest nim jeden z braci miejscowej wspólnoty Franciszkanów, a obecnie jest nim o. Bartłomiej OFM

Jeżeli chcesz się dowiedzieć o nas więcej, zapraszamy!