Warsztaty muzyczno - wokalne

Przez cały weekend pracowali nad tym, żeby dobrze zaśpiewać „Gorzkie Żale”

Mimo że trwa jeszcze karnawał, to w parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie przygotowują się już do Wielkiego Postu. W weekend (15-16 lutego) odbywały się warsztaty muzyczno - wokalne, w trakcie których śpiewacy i instrumentaliści pracowali nad pieśniami śpiewanymi w czasie nabożeństwa „Gorzkich Żali”. Grupa, która uczestniczyła w zajęciach, byli to głównie członkowie „Chóru Ludzi Dobrej Woli”, która w każdy czwartek od godz. 19.30 w dolnym kościele franciszkanów modli się przed Najświętszym Sakramentem o pokój kanonami z Taize. Zespół zapoczątkował ojciec Kordian Szwarc, a obecnie opiekunem jest ojciec Fabian Witkowski. Grupa jest otwarta dla wszystkich, którzy lubią i chcą śpiewać. Warto też przyłączyć się do czwartkowej modlitwy.

Warsztaty dla grup, najpierw w salkach a na koniec w klasztornej auli św. Franciszka poprowadziła Maria Kwiatkowska, którą wspierały Ela Kwiatkowska oraz jarocinianka - Katarzyna Ślachetka. Wszystkie od lat angażują się w Duszpasterstwo Akademickie Plus, prowadzone przy kościele franciszkanów znajdującym się przy Pl. Bernardyńskim. Grupę w Poznaniu prowadzi pochodzący z naszego miasta ojciec Leonard Bielecki. Główna prowadząca - Maria Kwiatkowska jest studentką Akademii Muzycznej i od czterech lat prowadzi scholę "Zebrani w Dnia Połowie". Dziewczyny współtworzą też Akademickie Gorzkie Żale, które w stolicy Wielkopolski odbywają się od dziesięciu lat. Nabożeństwa te cieszą się już sporą renomą, ponieważ są zarówno wydarzeniem religijnym, jak i artystycznym. Ci, którzy nie mogą w nich uczestniczyć osobiście, mogą wysłuchać transmisji na żywo za pośrednictwem strony: https://agz.poznan.pl

„Gorzkie Żale” w parafii św. Antoniego będą śpiewane od 1 marca w każdą niedzielę Wielkiego Postu dwukrotnie - tak jak do tej pory o godz. 16.00 oraz o 19.30. Na tym drugim nabożeństwie można będzie usłyszeć to, czego śpiewacy i muzycy nauczyli się w czasie dwudniowych warsztatów. Maria Kwiatkowska była bardzo zadowolona z efektów, jakie udało się osiągnąć. Uczestnicy byli podkreślali, że mieli okazję poprawić swoje umiejętności. Chwali, że dzięki warsztatom udało mi się uzyskać wiele praktycznych wskazówek dotyczących śpiewu chóralnego i muzyki sakralnej.